Šírte o nás dobré správy.
Gereon Goldmann: Svetlo kríža v tieni kríža
Dnešný príspevok bude stručný, pretože čo sa „literárneho“ týka, nie je veľmi čo hodnotiť. Pridaná hodnota tejto knihy je niekde inde a potenciál je možno ešte stále skrytý.
Zhruba v čase, keď som čítala túto knižku, rozvinula sa v jednej mamkovskej emailovej skupine debata o tom, aké knihy by mali čítať –násťroční chalani. V tej chvíli mi bolo jasné, že by mali čítať aj túto knihu. Miestami absurdné, za uši pritiahnuté príbehy seminaristu – rehoľníka, ktorý je navyše v jednotkách SS, je aj zdravotníkom a miestami sa zdá, že nemá ani len základný strach. Táto kniha môže byť v niečom silnou autobiografickou motiváciou (nielen) pre mladých chalanov. Ak už nie priamo nakopnutím pre rehoľný život, tak aspoň povzbudením k modlitbe, sviatostnému životu a k štúdiu (nie raz sa v knihe brat Gereon poďakoval za kvalitné gymnaziálne vzdelanie).
Dej písaný v prvej osobe nemeckým františkánom Gereonom Goldmanom, OFM je naozaj dychberúci. Jeho životný príbeh, presnejšie povedané, časť, kedy ako vojak slúžil v nemeckých jednotkách SS, no už vtedy bol františkánskym seminaristom a neskôr kňazom – francúzskym zajatcom, je miestami absurdný a ťažko uveriteľný. Druhá svetová vojna je však plná absurdných príbehov. Brat Gereon nie je spisovateľ a na knižke to vidieť: nenájdeme v nej takmer žiadnu priamu reč, žiadne dramatické literárne obraty, farbisté popisy lezúce pod kožu či silné emócie. Až priam podprahovo sa celým jeho príbehom vinie to skryté, bez ktorého by tento príbeh ani nemohol byť – a tou silou je modlitba. Časté zmienky o vytrvalcoch a vytrvalkyniach v modlitbe (20 rokov a viac) sú nekompromisným dôkazom a aj dôvodom udalostí v živote brata Gereona. Drobné epizódy z vojenského i zajateckého života – už ako vysväteného kňaza – sú také hutné, že sa príbeh číta ľahko, dobre a zároveň necháva priestor na žasnutie a otázky, že ako je to všetko možné. V neposlednom rade čiastočne odkrýva aj problematiku vojnových zajatcov.
Knižné príbehy majú veľkú moc. Vedia ovplyvniť životné rozhodnutia, poprepájať poznatky so skúsenosťou, konfrontovať nás so sebou samými. Keď čítame, príbeh sa na chvíľu stáva naším vlastným.
Ak sme si dali cieľ hľadať dobré knihy pre –násťročných chalanov, je kniha Svetlo kríža v tieni kríža dobrá voľba. Podľa mňa však kniha musí byť atraktívna nielen obsahom, ale aj výzorom a spracovaním. Na Slovensku ju v roku 1992 vydalo Vydavateľstvo Serafín v paperbackovej verzii s množstvom preklepov a pár fotografiami, bez nejakej zásadnej grafickej úpravy. Potom kniha vyšla znovu v roku 2012. Ja som čítala prvé vydanie z roku 1992.
V Českej republike táto kniha vyšla v roku 2021 pod názvom Ve stínu Všemocného. Pravdivý příběh františkána mezi nacisty. Pozoruhodná je aj cena – kým slovenské vydanie kúpite približne za 5 eur, za to české si priplatíte (cca 18 eur).
Teší ma, že sú na Slovensku preklady takejto literatúry a že je stále dostupná. Tejto knihe prajem nové, prepracované vydanie a trošku marketingu. Knižka má totiž všetko na to, aby sa stala vyhľadávanou literatúrou nielen pre –násťročných chalanov, ale pre všetkých dobrodruhov obľubujúcich akčné príbehy, ktorí zároveň nepodceňujú silu modlitby, ktorou podporujú svoje vážne rozhodnutia.
O knihe napísala: Magi Vanovčanová
Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.