Ako napísať knižnú recenziu

Blog Radi čítame má podtitul Blog o knihách a ľuďoch. Nie je len o knihách, ale aj o komunite ľudí, ktorí ho tvoria. Je to priestor aj pre Tvoju prezentáciu a ktovie, možno aj pre nové príležitosti, kontakty a vzťahy. Našou túžbou je, aby sme spoločne vytvorili komunitu ľudí, ktorí vedia oceniť čítanie. Výsledkom je jednoduchá vec: inšpirovať, povzbudiť a ukázať tak aj Tvoju osobnú cestu, ktorej súčasťou je čítanie.

Nižšie je pár vodiacich bodov, ako na to. Najťažšie je totiž začať. Text by mal zapadnúť rozsahom, štruktúrou a trochu aj náladou medzi ostatné na blogu. Aby sa ľahko čítal, s chuťou zdieľal a aby bol z neho osoh.

Najprv potrebujeme vedieť pár faktov o autorovi recenzie. Kto si?

Kto si? Ako by si sa opísal/la? Rodina, deti, domáce zvieratá…? Čo si vyštudoval/la? Čomu sa teraz profesijne venuješ? Čo ťa baví, keď nie si v práci? A aký máš sen, ktorý by si chcel/a v budúcnosti realizovať? K čomu smeruješ? Čo je tá vec, ktorou teraz žiješ? Máš aj nejaký svoj blog, web, eshop alebo čokoľvek, o čo sa chceš podeliť?

A teraz ku knihe:

O akej knihe mám písať?

Výber je na Tebe. Môže to byť kniha:

  • Ku ktorej sa často vraciaš
  • Ktorú si prečítal/a ako poslednú
  • Ktorá sa ti za posledný rok veľmi páčila
  • O ktorej si presvedčená alebo presvedčený, že by si ju mal prečítať každý
  • Môže to byť akýkoľvek žáner – beletria, náučná literatúra, populárna literatúra, kuchárska kniha, kniha návodov, cestopis, atlas, poézia. Čokoľvek.

Aký dlhý má byť môj text?

Ideálne na jednu normostranu, teda 1800 znakov vrátane medzier. Text by nemal byť príliš dlhý, lebo dlhé texty sa ťažšie čítajú a blog je trošku instantná vec (ale len trošku).

Na čo by som v texte nemal/a zabudnúť?

Všetky texty na blogu sa snažia priblížiť k ideálu spoločnej štruktúry. Text by mal odpovedať na tieto otázky, ale nič sa nestane, ak tam všetko nebude.

  • Prečo si si vybral/a túto knihu?
  • Kto je jej autorom? (čo o ňom vieme, pár slov, prípadne kontext k príbehu)
  • Stručný náčrt príbehu (bez prezradenia pointy)
  • Čo ťa na knihe najviac fascinovalo? Čo je najsilnejšou stránkou knihy? (príbeh, ale aj výtvarné spracovanie, kvalitný preklad, spôsob spracovania témy, neobvyklosť jazyka atď. atď.)
  • Čo považuješ za jej najväčšiu hodnotu? V čom je prínos knihy pre Teba a v čom môže byť pre ostatných?
  • Akému typu ľudí by sa kniha mohla podľa Teba páčiť?
  • V akej životnej situácii by ju podľa Teba ocenili?
  • A komu sa naopak nebude páčiť a prečo?
  • Nezabudni prosím aj citát priamo z knihy.

Ako vybrať citát do blogu?

Aby blog dobre vyzeral a text bol „vzdušný“ a dobre čitateľný, vkladáme doň citácie z knihy. Môže to byť jedna myšlienka, ktorá ťa zaujala. Môžu byť aj dve, tri. Odporúčame voliť kratšie vety. Prosím, citát nám napíš samostatne. Bude aj samostatne odsadený v texte na blogu.

Na záver: Tvoja fotografia. Môže a nemusí Ti byť vidieť tvár, to je na Tvojom zvážení. Môže to byť pohľad zhora, ako sedíš v tureckom sede a v ruke držíš predmetnú knihu. Alebo to môže byť fotka, na ktorej sa sám/sama sebe páčiš. Alebo len denná selfie s dlhou rukou 😊

Fotografia knihy. Stačí cvaknúť mobilom, hocikde na stole, so šálku kávy či čaju, s kvietkami, svetielkami, dekou, alebo len tak, jednoducho opretú o stôl. Ak knihu už fyzicky nemáš, to neprekáža, dáko si poradíme.

Záverečné zhrnutie:

Na email magi@radicitame.sk prosím odošli tieto 4 veci:

  1. Pár slov o tebe
  2. Text o knihe + citáty
  3. Tvoju profilovú fotografiu
  4. Fotografiu knihy

Čo sa bude ďalej s týmto materiálom diať?

Prečítame si ho, skontrolujeme a nahodíme na blog. Potom ho budeme zdieľať na Facebooku a na Instagrame, aby sa dostal medzi ľudí. Môžeš si to pozdieľať aj ty, prípadne ako link poslať mame, babke, dedkovi, susede… Nech sú na Teba hrdí 😊

ĎAKUJEM!

Ako nahrať nahrávku o knihe

Možno sa pýtate, prečo som zvolila formu nahrávky. Pretože sa mi to zdá jednoduchšie. Pre dieťa vo veku od 8-9 rokov je ešte náročné písať dlhšie texty na počítači. Skúsenosť s mojimi deťmi mi ukazuje, že sa rady nahrávajú a ešte radšej svoje zvukové výtvory počúvajú. Aj preto som sa rozhodla vytvoriť blog, ktorého obsah budú tvoriť deti. Často totiž počúvam (nielen od mojich detí), že chcú tvoriť internetový obsah, nahrávať videá a podcasty. Vnímam, že ich detská energia smeruje aj k tomuto a príde mi nezmyselné potláčať to. Preto som si povedala, že dobre, vytvorme spoločne niečo, čo má hodnotu.

Na nahrávku stačí mať zvukový záznamník v mobile. Ja používam základný od Splend Apps.

Formát nahrávania by mal byť v čo navyššej kvalite – PCM (wav), ale poradím si aj s inými formátmi.

Postup:

Zapnete nahrávanie a začnete hovoriť. Nebojte sa, keď sa pomýlite, opravte sa. Zvuk upravím a vystrihnem, čo tam nepatrí.

Na úvod povedzte pár slov: s kým sa rozprávate, kto robí nahrávku a kde sa nachádzate. Mohlo by to vyzerať takto: „Dnes si povieme pár slov o knihe, ktorú pre Vás vybral môj syn Juraj Makovička. Rozprávam sa s ním ja, jeho mama Katka a rozprávame sa u nás doma na gauči, popíjame čaj, vonku je neskoré popoludnie. Juraj je štvrták a rád a veľa číta.“

Jurko, o akej knihe nám porozprávaš?

Kto je jej autorom?

Povedz nám o príbehu, ktorý sa v knihe odohráva.

Čo sa ti najviac na tejto knihe páčilo?

A komu sa podľa Teba táto kniha bude páčiť? Čo by mal mať ten človek rád, aby sa mu kniha páčila?

Ďakujeme za nahrávku a prajeme ti, aby sa Ti aj naďalej dobre čítalo.

A to je všetko. Nahrávka nemá byť dlhá, stačí na 3 minúty (alebo aj menej alebo viac). Toto sú základné otázky, ktoré by mali byť zodpovedané, samozrejme, môžete dávať dieťaťu aj pomocné, otvorené otázky (také, na ktoré sa neodpovedá áno alebo nie). Bolo by ideálne, ak by dieťa odpovedalo celou vetou 😊. Nemusí však odpovedať na všetky otázky, je to na ňom.

Hlavne sa príliš netrápte opakovanými nahrávkami. Aj tu platí, že prvá je vždy najlepšia. Verím, že to bude pre Vás zábava a nie stres či nebodaj ďalšia povinnosť navyše. V takom prípade ocením, ak mi to poviete a skúsime to neskôr, keď budú lepšie životné okolnosti.

Nahrávku prosím pošlite na email magi@radicitame.sk.

ĎAKUJEM a teším sa, ako sa budeme počuť 😊